School Directory
Thomas Nelson
School Info
Logo: | |
School Id: | # 336 |
Mailing Address: | 150 Generals Blvd |
Street Address: | 150 Generals Blvd
Bardstown, KY 40004 |
Phone: | (502) 349-4650 |
FAX: | (502) |
County: | Nelson |
Diocese: | Louisville |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 643 |
Enrollment 10 - 12: | 483 |
Enrollment 9 - 11: | 495 |
Member Since: | 2013 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 5 |
Web Site: | https://tnhs.nelson.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | |
Designated Rep: | Joseph Peake |
Principal: | Curt Merrifield |
Athletic Director: | Joseph Peake Leslie Girdley |
School System: | Nelson County Schools
288 Wildcat Lane Bardstown, KY 40004 |
Phone: | (502)349-7000 |
FAX: | (502)349-7004 |
Supt.: | Wes Bradley |
Certified Athletic Trainer: | Kate Glynn |
Counselor: | |
Stadium: | |
Capacity: | |
Gym: | |
Capacity: | |
School Colors: | Navy Blue, Gray, White |
Boys Nickname: | Generals |
Girls Nickname: | Generals |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 3 | Keith Buky |
Archery - Boys
region: 3
Keith Buky |
||
Archery - Girls | region: 3 | Keith Buky |
Archery - Girls
region: 3
Keith Buky |
||
Baseball | region: 5, district: 19 | Ty Ethington |
Baseball
region: 5, district: 19
Ty Ethington |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
|
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Kelly Wood |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Kelly Wood |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 2 | Kris Cecil |
Bowling - Boys
region: 2
Kris Cecil |
||
Bowling - Girls | region: 2 | Kris Cecil |
Bowling - Girls
region: 2
Kris Cecil |
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Savannah Bell |
Cheerleading
region: 3
Savannah Bell |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Dance | Matthew Fletcher |
|
Dance
Matthew Fletcher |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Hunter Mccarty |
|
Esports - Spring
Hunter Mccarty |
||
Esports - Winter | Hunter Mccarty |
|
Esports - Winter
Hunter Mccarty |
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 19 | Ronald Bowman |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 19
Ronald Bowman |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Scott McMahan |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Scott McMahan |
||
Bass Fishing - Girls | region: 2 | Scott McMahan |
Bass Fishing - Girls
region: 2
Scott McMahan |
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 2 | Joseph Peake |
Football
class: 4A, district: 2
Joseph Peake |
||
Golf - Boys | region: 4 | Justin Burton |
Golf - Boys
region: 4
Justin Burton |
||
Golf - Girls | region: 4 | Justin Burton |
Golf - Girls
region: 4
Justin Burton |
||
Indoor Track - Boys | Matt Hoyes |
|
Indoor Track - Boys
Matt Hoyes |
||
Indoor Track - Girls | Matt Hoyes |
|
Indoor Track - Girls
Matt Hoyes |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 19 | Ronnie Hatfield |
Soccer - Boys
region: 5, district: 19
Ronnie Hatfield |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 19 | Alison King |
Soccer - Girls
region: 5, district: 19
Alison King |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Krystal Carroll |
Swimming - Boys
region: 3
Krystal Carroll |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Krystal Carroll |
Swimming - Girls
region: 3
Krystal Carroll |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Brianna Gaskil |
Tennis - Boys
region: 5
Brianna Gaskil |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Brianna Gaskil |
Tennis - Girls
region: 5
Brianna Gaskil |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | Josh Greenwell |
|
Trap Shooting - Boys
Josh Greenwell |
||
Trap Shooting - Girls | Josh Greenwell |
|
Trap Shooting - Girls
Josh Greenwell |
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | Cassandra Sizemore |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
Cassandra Sizemore |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | David Graves |
Wrestling - Boys
region: 2
David Graves |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | David Graves |
Wrestling - Girls
region: 2
David Graves |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 19 | Ty Ethington Jeff Parrish |
Baseball
region: 5, district: 19
Ty Ethington Jeff Parrish |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | Hunter Wimsett |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
Hunter Wimsett |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Kelly Wood |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Kelly Wood |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | Matt Hoyes |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Matt Hoyes |
||
Dance | Matthew Fletcher |
|
Dance
Matthew Fletcher |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 19 | Ronald Bowman |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 19
Ronald Bowman |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 2 | Joseph Peake Tyler Wimpsett |
Football
class: 4A, district: 2
Joseph Peake Tyler Wimpsett |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | Matt Hoyes |
|
Indoor Track - Boys
Matt Hoyes |
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | Matt Hoyes |
|
Indoor Track - Girls
Matt Hoyes |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 19 | Ronnie Hatfield |
Soccer - Boys
region: 5, district: 19
Ronnie Hatfield |
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | Cassandra Sizemore |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
Cassandra Sizemore |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | region: 2 | David Graves |
Wrestling - Boys
region: 2
David Graves |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | David Graves |
Wrestling - Girls
region: 2
David Graves |
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 19 | Shawn Lile |
Baseball
region: 5, district: 19
Shawn Lile |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | William Mattingly |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
William Mattingly |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Tony Coulter Jill Benningfield |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Tony Coulter Jill Benningfield |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | Cassandra Sizemore |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
Cassandra Sizemore |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|