School Directory
Central Hardin
School Info
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 3 | Andy Perry |
Archery - Boys
region: 3
Andy Perry |
||
Archery - Girls | region: 3 | Andy Perry |
Archery - Girls
region: 3
Andy Perry |
||
Baseball | region: 5, district: 17 | Steven Delabar |
Baseball
region: 5, district: 17
Steven Delabar |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Tavon Johnson |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Tavon Johnson |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Glenn Petersen |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Glenn Petersen |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 2 | Sherry Johnson |
Bowling - Boys
region: 2
Sherry Johnson |
||
Bowling - Girls | region: 2 | Sherry Johnson |
Bowling - Girls
region: 2
Sherry Johnson |
||
Bowling - Unified | region: 2 | Sherry Johnson |
Bowling - Unified
region: 2
Sherry Johnson |
||
Cheerleading | region: 3 | Madison Barrow |
Cheerleading
region: 3
Madison Barrow |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 2 | Tim Pennington |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 2
Tim Pennington |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 2 | Samantha Dale |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 2
Samantha Dale |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Antonio Menendez |
|
Esports - Spring
Antonio Menendez |
||
Esports - Winter | Antonio Menendez |
|
Esports - Winter
Antonio Menendez |
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | Jamie Goodman |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
Jamie Goodman |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Andy Perry |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Andy Perry |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | Phillip Stockdale |
Football
class: 6A, district: 2
Phillip Stockdale |
||
Golf - Boys | region: 5 | Paul Gray |
Golf - Boys
region: 5
Paul Gray |
||
Golf - Girls | region: 5 | Paul Gray |
Golf - Girls
region: 5
Paul Gray |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 17 | Jaymes Varela |
Soccer - Boys
region: 5, district: 17
Jaymes Varela |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 17 | Justin Maddock |
Soccer - Girls
region: 5, district: 17
Justin Maddock |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Natalie Miller |
Swimming - Boys
region: 3
Natalie Miller |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Natalie Miller |
Swimming - Girls
region: 3
Natalie Miller |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Jody Bingham |
Tennis - Boys
region: 5
Jody Bingham |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Jody Bingham |
Tennis - Girls
region: 5
Jody Bingham |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 2 | Tim Pennington |
Track - Boys
class: 3A, region: 2
Tim Pennington |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 2 | Tim Pennington |
Track - Girls
class: 3A, region: 2
Tim Pennington |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | William Rineker |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
William Rineker |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Martin Fulkerson |
Wrestling - Boys
region: 2
Martin Fulkerson |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Martin Fulkerson |
Wrestling - Girls
region: 2
Martin Fulkerson |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 17 | Stephen Lucas |
Baseball
region: 5, district: 17
Stephen Lucas |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Jordan Cooper-Livers |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Jordan Cooper-Livers |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Davis Pyles |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Davis Pyles |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 2 | Samantha Dale |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 2
Samantha Dale |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 2 | Samantha Dale |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 2
Samantha Dale |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | Jamie Goodman |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
Jamie Goodman |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | |
Football
class: 6A, district: 2
|
||
Golf - Boys | region: 5 | Cody Elmore |
Golf - Boys
region: 5
Cody Elmore |
||
Golf - Girls | region: 5 | Cody Elmore |
Golf - Girls
region: 5
Cody Elmore |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 17 | Mike Bowers |
Soccer - Boys
region: 5, district: 17
Mike Bowers |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 17 | Mikaela Napper |
Soccer - Girls
region: 5, district: 17
Mikaela Napper |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Sarah Bowman |
Swimming - Boys
region: 3
Sarah Bowman |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Sarah Bowman |
Swimming - Girls
region: 3
Sarah Bowman |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Sarah Gipson |
Tennis - Boys
region: 5
Sarah Gipson |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Sarah Gipson |
Tennis - Girls
region: 5
Sarah Gipson |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 2 | Samantha Dale |
Track - Boys
class: 3A, region: 2
Samantha Dale |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 2 | Samantha Dale |
Track - Girls
class: 3A, region: 2
Samantha Dale |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Timothy Leonard |
Wrestling - Boys
region: 2
Timothy Leonard |
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 17 | |
Baseball
region: 5, district: 17
|
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Joseph Iler |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Joseph Iler |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Greg Johnson |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Greg Johnson |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | William Boggs |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
William Boggs |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | Joseph Iler |
Football
class: 6A, district: 2
Joseph Iler |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 17 | Sydney Pinkham |
Soccer - Girls
region: 5, district: 17
Sydney Pinkham |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | Lauren Foster Sarah Henderson |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
Lauren Foster Sarah Henderson |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|