School Directory
Hart County
School Info
Logo: | |
School Id: | # 118 |
Mailing Address: | 1014 South Dixie Hwy. |
Street Address: | 1014 South Dixie Hwy.
Munfordville, KY 42765 9233 |
Phone: | (270)524-9341 |
FAX: | (270)524-3251 |
County: | Hart |
Diocese: | Louisville |
Time Zone: | Central |
Grade: | 8 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 689 |
Enrollment 10 - 12: | 493 |
Enrollment 9 - 11: | 530 |
Member Since: | 1922 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 5 |
Web Site: | https://www.hart.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | |
Designated Rep: | Chad Griffin |
Principal: | Greg Cecil |
Athletic Director: | Chad Griffin |
School System: | Hart County Schools
25 Quality Street Munfordville, KY 42765 |
Phone: | (270) 524-2631 |
FAX: | (270) 524-2634 |
Supt.: | Nathan Smith |
Certified Athletic Trainer: | |
Counselor: | Crystal Thompson |
Stadium: | Raider Field |
Capacity: | 3600 |
Gym: | Jerry Taylor Gymnasium |
Capacity: | 3200 |
School Colors: | Green, Orange, White |
Boys Nickname: | Raiders |
Girls Nickname: | Lady Raiders |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 3 | Kevin Engel |
Archery - Boys
region: 3
Kevin Engel |
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 18 | Brandon Clemons |
Baseball
region: 5, district: 18
Brandon Clemons |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 18 | Justin Line |
Basketball - Boys
region: 5, district: 18
Justin Line |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 18 | Jessica Lindsey |
Basketball - Girls
region: 5, district: 18
Jessica Lindsey |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Kim Minor |
Cheerleading
region: 3
Kim Minor |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | John Poynter |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
John Poynter |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | John Poynter |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
John Poynter |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Justin Line |
|
Esports - Spring
Justin Line |
||
Esports - Winter | James Fitzstephens |
|
Esports - Winter
James Fitzstephens |
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 18 | Caitlyn Prewitt |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 18
Caitlyn Prewitt |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 2 | Chad Griffin |
Football
class: 3A, district: 2
Chad Griffin |
||
Golf - Boys | region: 3 | Boyd Rexroat |
Golf - Boys
region: 3
Boyd Rexroat |
||
Golf - Girls | region: 3 | Boyd Rexroat |
Golf - Girls
region: 3
Boyd Rexroat |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 18 | Jeremy Johnson |
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
Jeremy Johnson |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 18 | Kelly Pedigo |
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Kelly Pedigo |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | Jeremy Johnson |
|
Team Tennis - Boys
Jeremy Johnson |
||
Team Tennis - Girls | Burke Chenoweth |
|
Team Tennis - Girls
Burke Chenoweth |
||
Tennis - Boys | region: 5 | Jeremy Johnson |
Tennis - Boys
region: 5
Jeremy Johnson |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Burke Chenoweth |
Tennis - Girls
region: 5
Burke Chenoweth |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 2 | Logan Baker |
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Logan Baker |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 2 | Ashley Walters |
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Ashley Walters |
||
Track - Unified | class: 2A, region: 2 | Ashley Walters |
Track - Unified
class: 2A, region: 2
Ashley Walters |
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 18 | Angela Craddock |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 18
Angela Craddock |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Eric Scott |
Wrestling - Boys
region: 2
Eric Scott |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Eric Scott |
Wrestling - Girls
region: 2
Eric Scott |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 18 | Garrett Dennison |
Baseball
region: 5, district: 18
Garrett Dennison |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 18 | Trey Larrimore |
Basketball - Boys
region: 5, district: 18
Trey Larrimore |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 18 | Whitney Choate |
Basketball - Girls
region: 5, district: 18
Whitney Choate |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 18 | Steven Riggs |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 18
Steven Riggs |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 2 | Dillon Avery |
Football
class: 3A, district: 2
Dillon Avery |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 18 | Carter Shelton |
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
Carter Shelton |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 18 | Becky Crain |
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Becky Crain |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 18 | Trey Larrimore |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 18
Trey Larrimore |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Jeremy Nichols |
Wrestling - Boys
region: 2
Jeremy Nichols |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Eric Scott |
Wrestling - Girls
region: 2
Eric Scott |
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 18 | Paul Bradley |
Basketball - Boys
region: 5, district: 18
Paul Bradley |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 18 | Paul Bradley |
Basketball - Girls
region: 5, district: 18
Paul Bradley |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 18 | Angela Craddock |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 18
Angela Craddock |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|