School Directory
Owensboro
School Info
Logo: | |
School Id: | # 210 |
Mailing Address: | 1800 Frederica St |
Street Address: | 1800 Frederica St
Owensboro, KY 42301 3707 |
Phone: | (270)686-1110 |
FAX: | (270)686-1162 |
County: | Daviess |
Diocese: | Owensboro |
Time Zone: | Central |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1337 |
Enrollment 10 - 12: | 950 |
Enrollment 9 - 11: | 1066 |
Member Since: | 1917 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 3 |
Web Site: | https://Owensboro.ky.schools.us |
Athletic Department Web Site: | https://ArbiterLive.com |
Designated Rep: | Todd Harper |
Principal: | Jennifer Luttrell |
Athletic Director: | Todd Harper |
School System: | Owensboro Public Schools
450 Griffith Avenue Owensboro, KY 42301 |
Phone: | (270)686-1000 |
FAX: | |
Supt.: | Anita Burnette |
Certified Athletic Trainer: | Maelin Wheeler |
Counselor: | |
Stadium: | Rash Stadium |
Capacity: | 3000 |
Gym: | Owensboro |
Capacity: | 2264 |
School Colors: | Red & Black |
Boys Nickname: | Red Devils |
Girls Nickname: | Lady Devils |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 3, district: 9 | Jacob Fiorella |
Baseball
region: 3, district: 9
Jacob Fiorella |
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 9 | Rod Drake |
Basketball - Boys
region: 3, district: 9
Rod Drake |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 9 | Jansen Locher |
Basketball - Girls
region: 3, district: 9
Jansen Locher |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 1 | Regina Christenson |
Bowling - Boys
region: 1
Regina Christenson |
||
Bowling - Girls | region: 1 | Regina Christenson |
Bowling - Girls
region: 1
Regina Christenson |
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 2 | Heather Cavitt Sarah Price |
Cheerleading
region: 2
Heather Cavitt Sarah Price |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 1 | Griffin Kelley |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 1
Griffin Kelley |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 1 | Byron Morris |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 1
Byron Morris |
||
Dance | region: 1 | Emily Clark |
Dance
region: 1
Emily Clark |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | (no team) | |
Esports - Spring
|
||
Esports - Winter | (no team) | |
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 3, district: 9 | Quincy Moorman |
Fast Pitch Softball
region: 3, district: 9
Quincy Moorman |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 1 | Jayson Fallin |
Football
class: 5A, district: 1
Jayson Fallin |
||
Golf - Boys | region: 2 | Pat Hume |
Golf - Boys
region: 2
Pat Hume |
||
Golf - Girls | region: 2 | Kip Walters |
Golf - Girls
region: 2
Kip Walters |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | Scott Kingsley |
|
Lacrosse - Boys
Scott Kingsley |
||
Lacrosse - Girls | Carl Fehrenbacher |
|
Lacrosse - Girls
Carl Fehrenbacher |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 3, district: 9 | Ryan Haley |
Soccer - Boys
region: 3, district: 9
Ryan Haley |
||
Soccer - Girls | region: 3, district: 9 | Sarah Poole |
Soccer - Girls
region: 3, district: 9
Sarah Poole |
||
Swimming - Boys | region: 2 | Sean Jackson |
Swimming - Boys
region: 2
Sean Jackson |
||
Swimming - Girls | region: 2 | Sean Jackson |
Swimming - Girls
region: 2
Sean Jackson |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 3 | Clay Ford |
Tennis - Boys
region: 3
Clay Ford |
||
Tennis - Girls | region: 3 | Madeline Williams |
Tennis - Girls
region: 3
Madeline Williams |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 1 | Drew Hall |
Track - Boys
class: 3A, region: 1
Drew Hall |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 1 | Byron Morris |
Track - Girls
class: 3A, region: 1
Byron Morris |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 9 | Melissa Hibbs |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 9
Melissa Hibbs |
||
Wrestling - Boys | region: 1 | Griffin Kelley |
Wrestling - Boys
region: 1
Griffin Kelley |
||
Wrestling - Girls | region: 1 | Griffin Kelley |
Wrestling - Girls
region: 1
Griffin Kelley |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 3, district: 9 | Dalton Payne Mark Kahn |
Baseball
region: 3, district: 9
Dalton Payne Mark Kahn |
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 9 | Zachary Erwin Kyle Magill |
Basketball - Boys
region: 3, district: 9
Zachary Erwin Kyle Magill |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 9 | Tasia Smith |
Basketball - Girls
region: 3, district: 9
Tasia Smith |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 3, district: 9 | Kaley Wethington |
Fast Pitch Softball
region: 3, district: 9
Kaley Wethington |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 1 | Marcus Kimbrell |
Football
class: 5A, district: 1
Marcus Kimbrell |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 3, district: 9 | Montrez Mason |
Soccer - Boys
region: 3, district: 9
Montrez Mason |
||
Soccer - Girls | region: 3, district: 9 | Kliricia Loc |
Soccer - Girls
region: 3, district: 9
Kliricia Loc |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 9 | Stephen Johnson |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 9
Stephen Johnson |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 3, district: 9 | Mark Kahn Bryan Kasey |
Baseball
region: 3, district: 9
Mark Kahn Bryan Kasey |
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 9 | Myron Christian |
Basketball - Boys
region: 3, district: 9
Myron Christian |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 9 | Tristan Higgs |
Basketball - Girls
region: 3, district: 9
Tristan Higgs |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 1 | Blake Roberts |
Football
class: 5A, district: 1
Blake Roberts |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 9 | |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 9
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|