School Directory
North Hardin
School Info
Logo: | |
School Id: | # 204 |
Mailing Address: | 801 S Logsdon Pky |
Street Address: | 801 S Logsdon Pky
Radcliff, KY 40160 1931 |
Phone: | (270)351-3167 |
FAX: | (270)352-4512 |
County: | Hardin |
Diocese: | Louisville |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1670 |
Enrollment 10 - 12: | 1214 |
Enrollment 9 - 11: | 1324 |
Member Since: | 1962 |
SB128 Status: | disabled |
School Region: | 5 |
Web Site: | |
Athletic Department Web Site: | https://sites.google.com/hardin.kyschools.us/north |
Designated Rep: | Joseph Stockton |
Principal: | Jeffrey Maysey |
Athletic Director: | Joseph Stockton |
School System: | Hardin County Schools
65 WA Jenkins Road Elizabethtown, KY 42701 8452 |
Phone: | (270) 769-8800 |
FAX: | (270) 769- 8989 |
Supt.: | Teresa Morgan |
Certified Athletic Trainer: | Kaleb Boydston |
Counselor: | |
Stadium: | Ray Story Stadium |
Capacity: | 2500 |
Gym: | Ron Bevars Gymnasium |
Capacity: | 2000 |
School Colors: | Royal Blue, White & Black |
Boys Nickname: | Trojans |
Girls Nickname: | Trojans |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 3 | Justin Musson |
Archery - Boys
region: 3
Justin Musson |
||
Archery - Girls | region: 3 | Justin Musson |
Archery - Girls
region: 3
Justin Musson |
||
Baseball | region: 5, district: 17 | John Adcock |
Baseball
region: 5, district: 17
John Adcock |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Michael Baffour |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Michael Baffour |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Vonce Isom |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Vonce Isom |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 2 | Natalie Cruz |
Bowling - Boys
region: 2
Natalie Cruz |
||
Bowling - Girls | region: 2 | David Cruz |
Bowling - Girls
region: 2
David Cruz |
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Angelica Rodriguez Kimberly Taylor-Leak |
Cheerleading
region: 3
Angelica Rodriguez Kimberly Taylor-Leak |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 2 | Antonio Jackson |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 2
Antonio Jackson |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 2 | Isiah Watts |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 2
Isiah Watts |
||
Dance | region: 2 | Cassie Lucas |
Dance
region: 2
Cassie Lucas |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Joseph Stockton |
|
Esports - Spring
Joseph Stockton |
||
Esports - Winter | ||
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | Rocco Addesa |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
Rocco Addesa |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Josh Comstock |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Josh Comstock |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | Brent Thompson |
Football
class: 6A, district: 2
Brent Thompson |
||
Golf - Boys | region: 5 | Dan Duncan |
Golf - Boys
region: 5
Dan Duncan |
||
Golf - Girls | region: 5 | Dana Atcher |
Golf - Girls
region: 5
Dana Atcher |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 17 | Joshua Stevens |
Soccer - Boys
region: 5, district: 17
Joshua Stevens |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 17 | Phon Phoutharansy |
Soccer - Girls
region: 5, district: 17
Phon Phoutharansy |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Sharon Garcia |
Swimming - Boys
region: 3
Sharon Garcia |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Sharon Garcia |
Swimming - Girls
region: 3
Sharon Garcia |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Dan Duncan |
Tennis - Boys
region: 5
Dan Duncan |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Dan Duncan |
Tennis - Girls
region: 5
Dan Duncan |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 2 | Aaron Coney |
Track - Boys
class: 3A, region: 2
Aaron Coney |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 2 | Antonio Jackson |
Track - Girls
class: 3A, region: 2
Antonio Jackson |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | Jessica Mattingly |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
Jessica Mattingly |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | John Warner |
Wrestling - Boys
region: 2
John Warner |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Eric Thompson |
Wrestling - Girls
region: 2
Eric Thompson |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 17 | John Adcock |
Baseball
region: 5, district: 17
John Adcock |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Michael Baffour |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Michael Baffour |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Allison Taft Vonce Isom |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Allison Taft Vonce Isom |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 2 | Natalie Cruz |
Bowling - Boys
region: 2
Natalie Cruz |
||
Bowling - Girls | region: 2 | David Cruz |
Bowling - Girls
region: 2
David Cruz |
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Angelica Rodriguez |
Cheerleading
region: 3
Angelica Rodriguez |
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | Jamie Johnston |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
Jamie Johnston |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | Brent Thompson |
Football
class: 6A, district: 2
Brent Thompson |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 17 | Joshua Stevens |
Soccer - Boys
region: 5, district: 17
Joshua Stevens |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 17 | Phon Phoutharansy |
Soccer - Girls
region: 5, district: 17
Phon Phoutharansy |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Sharon Garcia |
Swimming - Boys
region: 3
Sharon Garcia |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Sharon Garcia |
Swimming - Girls
region: 3
Sharon Garcia |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | Jessica Mattingly |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
Jessica Mattingly |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 17 | Bill Schlett John Adcock |
Baseball
region: 5, district: 17
Bill Schlett John Adcock |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 17 | Michael Baffour |
Basketball - Boys
region: 5, district: 17
Michael Baffour |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 17 | Vonce Isom |
Basketball - Girls
region: 5, district: 17
Vonce Isom |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 17 | Jordan Elmore |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 17
Jordan Elmore |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 2 | Brent Thompson |
Football
class: 6A, district: 2
Brent Thompson |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 17 | Jessica Mattingly |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 17
Jessica Mattingly |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|