School Directory
Nelson County
School Info
Logo: | |
School Id: | # 198 |
Mailing Address: | 1070 Bloomfield Rd |
Street Address: | 1070 Bloomfield Rd
Bardstown, KY 40004 9711 |
Phone: | (502)349-7010 |
FAX: | (502)349-7017 |
County: | Nelson |
Diocese: | Louisville |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 785 |
Enrollment 10 - 12: | 562 |
Enrollment 9 - 11: | 613 |
Member Since: | 1969 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 5 |
Web Site: | https://nelson.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | |
Designated Rep: | Matt Reynolds |
Principal: | Jessica Sekulski |
Athletic Director: | Matt Reynolds |
School System: | Nelson County Schools
288 Wildcat Lane Bardstown, KY 40004 |
Phone: | (502)349-7000 |
FAX: | (502)349-7004 |
Supt.: | Wes Bradley |
Certified Athletic Trainer: | Brittany Woodward |
Counselor: | Fiona Downey |
Stadium: | Cardinal Stadium |
Capacity: | 2800 |
Gym: | Cardinal Gym |
Capacity: | 3000 |
School Colors: | Red, White, & Blue |
Boys Nickname: | Cardinals |
Girls Nickname: | Lady Cards |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 3 | Patrick Brown |
Archery - Boys
region: 3
Patrick Brown |
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 19 | David Sparrow |
Baseball
region: 5, district: 19
David Sparrow |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | Jacob Kueker |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
Jacob Kueker |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Trey Dugan |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Trey Dugan |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 2 | Kristin Cecil Kris Cecil |
Bowling - Boys
region: 2
Kristin Cecil Kris Cecil |
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Sydnie Cochran |
Cheerleading
region: 3
Sydnie Cochran |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | Cody Beasley |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Cody Beasley |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | Cody Beasley |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Cody Beasley |
||
Dance | region: 2 | Renee Shannon |
Dance
region: 2
Renee Shannon |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Jacob Anders |
|
Esports - Spring
Jacob Anders |
||
Esports - Winter | Jacob Anders |
|
Esports - Winter
Jacob Anders |
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 19 | Bobby Parsons Maria Wheeler |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 19
Bobby Parsons Maria Wheeler |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Aaron Amshoff |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Aaron Amshoff |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 2 | Phillip Stockdale |
Football
class: 4A, district: 2
Phillip Stockdale |
||
Golf - Boys | region: 4 | James Roby John Peterson |
Golf - Boys
region: 4
James Roby John Peterson |
||
Golf - Girls | region: 4 | John Peterson Jason Simpson James Roby |
Golf - Girls
region: 4
John Peterson Jason Simpson James Roby |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 19 | Gabe Stanley |
Soccer - Boys
region: 5, district: 19
Gabe Stanley |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 19 | Richard Argueta |
Soccer - Girls
region: 5, district: 19
Richard Argueta |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Krystal Carroll |
Swimming - Boys
region: 3
Krystal Carroll |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Krystal Carroll |
Swimming - Girls
region: 3
Krystal Carroll |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Dylan Beasley |
Tennis - Boys
region: 5
Dylan Beasley |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Dylan Beasley |
Tennis - Girls
region: 5
Dylan Beasley |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 2 | Clarence Lewis |
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Clarence Lewis |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 2 | Clarence Lewis |
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Clarence Lewis |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | Anna Palmer |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
Anna Palmer |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Josh Conder |
Wrestling - Boys
region: 2
Josh Conder |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Josh Conder Jessica Votaw |
Wrestling - Girls
region: 2
Josh Conder Jessica Votaw |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 19 | David Sparrow |
Baseball
region: 5, district: 19
David Sparrow |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | Joseph Thompson |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
Joseph Thompson |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Sarah Beth Davis |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Sarah Beth Davis |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 19 | Bobby Parsons Maria Wheeler |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 19
Bobby Parsons Maria Wheeler |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 2 | Clarence Lewis |
Football
class: 4A, district: 2
Clarence Lewis |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 19 | Gabe Stanley |
Soccer - Boys
region: 5, district: 19
Gabe Stanley |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 19 | Richard Argueta |
Soccer - Girls
region: 5, district: 19
Richard Argueta |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | Bailey Parsons Taylor Hodges |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
Bailey Parsons Taylor Hodges |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 19 | Jacob Kueker |
Basketball - Boys
region: 5, district: 19
Jacob Kueker |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 19 | Megan Reynolds William Pike |
Basketball - Girls
region: 5, district: 19
Megan Reynolds William Pike |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 19 | |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 19
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|