School Directory
Marion County
School Info
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 20 | Patrick Campbell |
Baseball
region: 5, district: 20
Patrick Campbell |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 20 | Matthew Thomas |
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Matthew Thomas |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 20 | Bre Elder |
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Bre Elder |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 3 | Emily Veatch |
Cheerleading
region: 3
Emily Veatch |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | Sam Bach |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Sam Bach |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | Sam Bach |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Sam Bach |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Billy Grant |
|
Esports - Spring
Billy Grant |
||
Esports - Winter | Billy Grant |
|
Esports - Winter
Billy Grant |
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 20 | Erin Benton |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 20
Erin Benton |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 3 | Jason Spalding |
Bass Fishing - Boys
region: 3
Jason Spalding |
||
Bass Fishing - Girls | region: 3 | Jason Spalding |
Bass Fishing - Girls
region: 3
Jason Spalding |
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 4 | Arthur Carter |
Football
class: 3A, district: 4
Arthur Carter |
||
Golf - Boys | region: 4 | Mark Leake |
Golf - Boys
region: 4
Mark Leake |
||
Golf - Girls | region: 4 | Mark Leake |
Golf - Girls
region: 4
Mark Leake |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 18 | James Clements |
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
James Clements |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 18 | Daniel Johnson |
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Daniel Johnson |
||
Swimming - Boys | region: 3 | Alexander Meade |
Swimming - Boys
region: 3
Alexander Meade |
||
Swimming - Girls | region: 3 | Alexander Meade |
Swimming - Girls
region: 3
Alexander Meade |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 5 | Steve Humphress |
Tennis - Boys
region: 5
Steve Humphress |
||
Tennis - Girls | region: 5 | Doug Thomas |
Tennis - Girls
region: 5
Doug Thomas |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 2 | Arthur Carter |
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Arthur Carter |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 2 | Sam Bach |
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Sam Bach |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 20 | David Hibbard |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
David Hibbard |
||
Wrestling - Boys | region: 7 | Arthur Carter |
Wrestling - Boys
region: 7
Arthur Carter |
||
Wrestling - Girls | region: 7 | Arthur Carter |
Wrestling - Girls
region: 7
Arthur Carter |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 20 | Toby Tungate |
Baseball
region: 5, district: 20
Toby Tungate |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 20 | Robert Spalding |
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Robert Spalding |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 20 | Whitney Tingle |
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Whitney Tingle |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 5, district: 20 | Emily Fenwick |
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 20
Emily Fenwick |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 4 | Arthur Carter |
Football
class: 3A, district: 4
Arthur Carter |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 5, district: 18 | Phillip Huff James Clements Ryan Blake |
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
Phillip Huff James Clements Ryan Blake |
||
Soccer - Girls | region: 5, district: 18 | Greg Conley |
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Greg Conley |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 20 | Jordon Reinle |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
Jordon Reinle |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 5, district: 20 | Toby Tungate Grant Mcqueary |
Baseball
region: 5, district: 20
Toby Tungate Grant Mcqueary |
||
Basketball - Boys | region: 5, district: 20 | Richie Buckler Lezra Means |
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Richie Buckler Lezra Means |
||
Basketball - Girls | region: 5, district: 20 | Daniel Johnson |
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Daniel Johnson |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 5, district: 20 | Sterling Newton |
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
Sterling Newton |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|