School Directory
Harrison County
School Info
Logo: | |
School Id: | # 116 |
Mailing Address: | 320 Webster Ave |
Street Address: | 320 Webster Ave
Cynthiana, KY 41031 1692 |
Phone: | (859)234-7117 |
FAX: | (859)234-0115 |
County: | Harrison |
Diocese: | Covington |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 870 |
Enrollment 10 - 12: | 647 |
Enrollment 9 - 11: | 698 |
Member Since: | 1950 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 10 |
Web Site: | https://www.harrison.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | https://www.harrison.kyschools.us |
Designated Rep: | Brad Allison |
Principal: | Steven Fowler |
Athletic Director: | Brad Allison |
School System: | Harrison County Schools
308 Webster Ave. Cynthiana, KY 41031 |
Phone: | (859)234-7110 |
FAX: | (859)234-8164 |
Supt.: | Harry Burchett |
Certified Athletic Trainer: | Kristen Alexander Kendrick Wright |
Counselor: | Donelle Judy Allison Earlywine |
Stadium: | Harrison County Athletic |
Capacity: | 6000 |
Gym: | Hill Top |
Capacity: | 3200 |
School Colors: | Crimson |
Boys Nickname: | Thorobreds |
Girls Nickname: | Fillies |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 7 | Jeff Fryman |
Archery - Boys
region: 7
Jeff Fryman |
||
Archery - Girls | region: 7 | Jeff Fryman |
Archery - Girls
region: 7
Jeff Fryman |
||
Baseball | region: 10, district: 38 | Mac Whitaker |
Baseball
region: 10, district: 38
Mac Whitaker |
||
Basketball - Boys | region: 10, district: 38 | Terence Brooks |
Basketball - Boys
region: 10, district: 38
Terence Brooks |
||
Basketball - Girls | region: 10, district: 38 | Bill Watson |
Basketball - Girls
region: 10, district: 38
Bill Watson |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 7 | Kent Burgan |
Bowling - Boys
region: 7
Kent Burgan |
||
Bowling - Girls | region: 7 | Kent Burgan |
Bowling - Girls
region: 7
Kent Burgan |
||
Bowling - Unified | region: 7 | Kent Burgan |
Bowling - Unified
region: 7
Kent Burgan |
||
Cheerleading | region: 5 | Kari Chasteen |
Cheerleading
region: 5
Kari Chasteen |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 4 | Forrest Hunt |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 4
Forrest Hunt |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 4 | Forrest Hunt |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 4
Forrest Hunt |
||
Dance | region: 3 | Candida Lewis |
Dance
region: 3
Candida Lewis |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Marlena Fryman Mick Seither |
|
Esports - Spring
Marlena Fryman Mick Seither |
||
Esports - Winter | Mick Seither Marlena Fryman |
|
Esports - Winter
Mick Seither Marlena Fryman |
||
Fast Pitch Softball | region: 10, district: 38 | Chad Persinger |
Fast Pitch Softball
region: 10, district: 38
Chad Persinger |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 5 | Marshall Graham |
Football
class: 4A, district: 5
Marshall Graham |
||
Golf - Boys | region: 8 | Hank Whalen |
Golf - Boys
region: 8
Hank Whalen |
||
Golf - Girls | region: 8 | Hank Whalen |
Golf - Girls
region: 8
Hank Whalen |
||
Indoor Track - Boys | Forrest Hunt |
|
Indoor Track - Boys
Forrest Hunt |
||
Indoor Track - Girls | Forrest Hunt |
|
Indoor Track - Girls
Forrest Hunt |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 10, district: 38 | Joe Korona |
Soccer - Boys
region: 10, district: 38
Joe Korona |
||
Soccer - Girls | region: 10, district: 38 | Kevin Gaunce |
Soccer - Girls
region: 10, district: 38
Kevin Gaunce |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 10 | Ron Markley |
Tennis - Boys
region: 10
Ron Markley |
||
Tennis - Girls | region: 10 | Ron Markley |
Tennis - Girls
region: 10
Ron Markley |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 4 | Anthony Newby Forrest Hunt |
Track - Boys
class: 2A, region: 4
Anthony Newby Forrest Hunt |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 4 | Anthony Newby Forrest Hunt |
Track - Girls
class: 2A, region: 4
Anthony Newby Forrest Hunt |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 10, district: 38 | Dr Bill Faulkner |
Volleyball - Girls
region: 10, district: 38
Dr Bill Faulkner |
||
Wrestling - Boys | region: 6 | Josh Ashbrook |
Wrestling - Boys
region: 6
Josh Ashbrook |
||
Wrestling - Girls | region: 6 | Josh Ashbrook |
Wrestling - Girls
region: 6
Josh Ashbrook |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 10, district: 38 | Colin Duffie |
Baseball
region: 10, district: 38
Colin Duffie |
||
Basketball - Boys | region: 10, district: 38 | Andrew Case |
Basketball - Boys
region: 10, district: 38
Andrew Case |
||
Basketball - Girls | region: 10, district: 38 | Jeff Kinney |
Basketball - Girls
region: 10, district: 38
Jeff Kinney |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 10, district: 38 | David Jones |
Fast Pitch Softball
region: 10, district: 38
David Jones |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 4A, district: 5 | Jeremy Philpot |
Football
class: 4A, district: 5
Jeremy Philpot |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | region: 10, district: 38 | Kelby Gaunce |
Soccer - Girls
region: 10, district: 38
Kelby Gaunce |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 10, district: 38 | Sarah Tanner |
Volleyball - Girls
region: 10, district: 38
Sarah Tanner |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 10, district: 38 | Petey Reynolds |
Baseball
region: 10, district: 38
Petey Reynolds |
||
Basketball - Boys | region: 10, district: 38 | Keith Frazier |
Basketball - Boys
region: 10, district: 38
Keith Frazier |
||
Basketball - Girls | (no team) | |
Basketball - Girls
|
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 10, district: 38 | James Switzer |
Fast Pitch Softball
region: 10, district: 38
James Switzer |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 10, district: 38 | James Switzer |
Volleyball - Girls
region: 10, district: 38
James Switzer |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|